sobota, 25 stycznia 2014

Jak uprać kurtę puchową aby jej nie zniszczyć?


Konserwacja i  pielęgnacja puchu:

Wbrew pozorom konserwowanie i pielęgnacja kurki puchowej  nie jest aż tak bardzo trudnym jakby się mogło wydawać wydawało. Trzeba jedynie pamiętać o kilku kwestiach, aby puch służył  nam jak najdłużej.

Kurtki puchowej nie pierzemy w pralni chemicznej! Chemiczne pranie powoduje, że puch się kurczy i tym samym niszczy.

Kurtkę pierzemy w domu, ręcznie lub w pralce. Jeśli wybieramy opcje prania w pralce, to najlepiej postępować według następujących kroków:

1. Przed rozpoczęciem samodzielnego czyszczenia, należy odpiąć z odzieży wszelkie ozdoby i dodatki, takie jak paski, kaptur czy kołnierz.

2. Sprawdź przepis prania na metce.

3. Pierzemy w maksymalnej temperaturze 30 C

4. Stosujemy specjalny płyn do prania puchu (np. Toko Down Wash, Nikwax Down Wash) albo delikatny płyny do prania ręcznego.

5. Wkładamy mokrą kurtkę do pralni (polecam zmoczyć ją w wannie), ponieważ sucha kurtka włożona do bębna może spienić wodę do tego stopnia, że piana będzie się wydostawać z otworu gdzie wlewamy detergent.

6. Do bębna wrzucamy od 3 do 5 piłeczek tenisowych. Piłeczki będą rozbijać wypełnienie kurtki podczas prania.

7. Ustawiamy w pralce program prania delikatnego albo program wełna oraz delikatne wirowanie. Na koniec prania możemy jeszcze wybrać dodatkowe płukanie, żeby wypłukać dobrze płyn.

8. Po zakończeniu prania, strzepujemy kurtkę oraz rozprowadzając puch ręcznie.

9. Kurtkę suszymy na płasko - nie wieszamy mokrej kurtki na wieszakach! Starajmy się ją jak najszybciej wysuszyć, ponieważ puch, który jest zbyt długo mokry może się sfilcować. Jeśli kurtkę pierzemy latem, to najlepiej wystawić ją na zewnątrz i co jakiś czas otrzepać. Można też suszyć ją w suszarce bębnowej, także z piłeczkami tenisowymi.

10. Kurtkę przechowujemy na wieszaku w stanie rozluźnionym. Nawet, jeśli dostaliśmy do niej woreczek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz